Porous structure, high absorbency
The natural porosity of the core attracts liquid quickly and delays its descent to the bottom. The faster the liquid is trapped, the less time the bacteria has to produce an odor.
Why olive pits?
It's not a marketing statement, it's the differences that come from the physical properties of the material. A measurable difference, each with its counterpart in the sandbox.
The natural porosity of the core attracts liquid quickly and delays its descent to the bottom. The faster the liquid is trapped, the less time the bacteria has to produce an odor.
It keeps the odor molecule on its surface (adsorption). It doesn't add a second scent on top of the scent — this also eliminates the risk of cats rejecting the container.
Look at the grain closely: the dust does not rise when pouring, it forms a whole lump in contact with the liquid and comes out in one piece with the scoop.
Watch on Instagram
The woody and hard structure does not crumble easily. Does not contain crystalline silica; A significant difference in homes with asthmatic cats or allergic individuals.
The determining factor in paw comfort is not the hardness but the corner structure. Hard but rounded grain is more comfortable than soft but angular grain.
Our products
It is packaged in the facility in Ayvalık and comes to you without the ring in between. With multipacks the price per liter drops significantly; We write this number clearly on each card.
It is the choice of the majority who buy a single package; The four products most frequently chosen on the first try.
Olive pit8 liters
550,00 ₺
Save 30,00 ₺
520,00 ₺ 65.00₺ / liter
Olive pit7.5 liters
450,00 ₺
Save 15,00 ₺
435,00 ₺ 58.00₺ / liter
Pine pellets5kg
220,00 ₺
Save 10,00 ₺
210,00 ₺ ₺42.00 / kg
Olive pit16 liters
1.040,00 ₺
Save 100,00 ₺
940,00 ₺ 58.75₺ / liter
Multiple packages with the highest discount rates. The price per liter is the lowest here.
Olive pit32 liters
2.080,00 ₺
Save 400,00 ₺
1.680,00 ₺ 52.50₺ / liter
Olive pit30 liters
1.740,00 ₺
Save 340,00 ₺
1.400,00 ₺ ₺46.67 / liter
Olive pit24 liters
1.560,00 ₺
Save 240,00 ₺
1.320,00 ₺ 55.00₺ / liter
Olive pit22.5 liters
1.305,00 ₺
Save 205,00 ₺
1.100,00 ₺ ₺48.89 / liter
Packs worth stocking up on that will last one cat for over a month.
Olive pit15 liters
870,00 ₺
Save 85,00 ₺
785,00 ₺ 52.33₺ / liter
Pine pellets10kg
420,00 ₺
Save 20,00 ₺
400,00 ₺ ₺40.00 / kg
Pine pellets15kg
630,00 ₺
Save 60,00 ₺
570,00 ₺ 38.00₺ / kg
Pine pellets20 kg
840,00 ₺
Save 80,00 ₺
760,00 ₺ 38.00₺ / kg
Stopwatch test
Mechanism
The pungent smell in the litter box does not come from the sand. Urea in urine is broken down by the urease enzyme produced by bacteria in the environment and ammonia is released. In other words, the smell arises as the waste waits.
The free liquid that bacteria can reach decreases.
The released odor compounds adhere to the porous surface.
Once the waste leaves the container, production stops.
Comparison
Every product has its strengths and weaknesses. To make the decision easier, we wrote them both — including our own vulnerability.
Values describe the general behavior of sand types; The formula of each brand may differ.
Detailed comparison table
Ayvalık
Olives in Ayvalık are more than just an agricultural product. After each harvest, a large amount of beans remain from the press — when not utilized waste, when evaluated source.
The oil is removed, the pomace and the seed are revealed.
The seed is separated from the pulp and its moisture is removed.
Grain size is adjusted, powder is sifted.
One part turns into activated carbon.
This is an everyday example of the circular economy: every liter you put into your litter box not from a mine, but from an olive press is coming.
The entire processUse
The routine is as decisive as the product. These four steps eliminate most odor complaints.
Step 01
Cool 5-7 cm of coarse sand. The cat should not see the bottom when it digs; shallow sand leaves the liquid at the bottom.
Step 02
Morning and evening. This is the single most decisive habit in odor control.
Step 03
Add sand to replace the removed lumps and maintain the level of 5-7 cm.
Step 04
Empty the container, wash it with hot water and unscented soap, dry thoroughly and add fresh sand.
Information center
We share accurate information before selling products: 103 guides, on eight topics, all free.
Frequently asked questions
Most frequently asked questions and honest answers before purchasing the product.
It is herbal cat litter produced by drying, grinding and sifting the olive pits left over from olive oil production. In products with activated carbon, odor control is strengthened by carbonizing a part of the core. It does not create a new demand for raw materials; evaluates a by-product that has already emerged.
Activated carbon traps fragrance molecules on its porous surface; This is called adsorption. It does not cover the smell like perfume, but takes the molecule from the environment. But let's be honest: no amount of sand will cancel out the smell. No product will be sufficient in a container without scooping twice a day.
Yes. When it comes into contact with liquid, it forms a lump and is removed whole with a scoop. It is important that the lump does not disperse: clean sand is also thrown into the dispersed lump, increasing consumption.
The term “dust-free” is used to mean that the sand does not create visible dust clouds in normal use; No bulk material is 100% particle-free on a laboratory scale. Thanks to its hard and sieved grain structure, it produces significantly less dust than fine clay sands. You do the real test when you open the package and pour it into the container.
Not in every title. Bentonite clumps faster and harder, its liter price is lower. Olive pits, on the other hand, are lighter, less dusty, perfume-free and biodegradable. Which one is right depends on your priority.
It varies depending on the number of cats, number of containers and cleaning habits. The correct unit of comparison is the day, not the liter price: note the date you opened the pack and the date it was finished, divide the pack price by the number of days.
5-7cm depth is suitable for most cats. Less sand causes the liquid to sink to the bottom and smell there; It's not savings, it's waste.
Spread the transition over 5-7 days: slightly increase the rate of new sand each day. A sudden change may cause the cat to reject the bowl.
Since kittens can take sand into their mouth in the first months, non-clumping sand is recommended. It can be stopped after mouthing behavior disappears, usually between 4-6 months of age.
It does not contain chemical additives, perfumes and colorants; It is not expected to cause damage in normal use. However, as with any sand, it is not suitable to swallow large amounts. If your cat regularly eats litter, this is a separate issue and requires veterinary evaluation.
Even though it is a vegetal sand, it is not recommended for installation and purification. The correct method is to dispose of it in the household garbage in a sealed bag.
In a dry, cool place out of direct sunlight, with the package closed. Moisture is the first factor that reduces absorbency; Bathrooms and closed balconies are not suitable.
User experiences
The six topics that users talk about the most and the practical explanation behind each of them.
Olive pit cat litter does not cover the smell with perfume; Activated carbon keeps the odor molecule in its pores. In a container that is shoveled twice a day, the difference becomes apparent in the first week; in a neglected container, no amount of sand is enough.
How is odor controlled?Thanks to its sieved and hard grain structure, olive stone cat litter raises significantly less dust than fine clay litters. The real test is when you empty the package into the container: there should be no clouds in the air.
Dust level comparisonOlive pit cat litter that comes into contact with liquid forms lumps when taken whole. Since the lump does not disperse, clean sand does not go to waste with each scooping; How many days the package lasts is the correct measurement from the liter price.
Clumping performanceCats are sensitive to scent and grain change. When switching to olive pit cat litter, mixing it with the old litter and increasing the ratio over seven days stands out as the most practical method that reduces the risk of rejection.
7 day training planAs the number of cats increases, the determining factor is not the speed at which the container fills, but the rate at which the scent accumulates. A common recommendation is to have one more litter than the number of cats; Consumption plans should be made accordingly.
How many cats, how many containers?Since kittens can take sand into their mouth in the first months, non-clumping sand is recommended. After this behavior passes, usually at the age of 4-6 months, they are switched to litter with olive stones.
Which litter for a kitten?Newsletter
Your registration has been received. You will be the first to know when the new guide is published.
We use essential cookies to make your cart and session work. We only open those for favourites, analytics and campaign measurement with your consent. Cookie policy