Gözenekli yapı, yüksek emicilik
Çekirdeğin doğal gözenekliliği sıvıyı hızla çeker ve tabana inmesini geciktirir. Sıvı ne kadar hızlı hapsolursa bakterinin koku üretmek için o kadar az zamanı kalır.
Neden zeytin çekirdeği?
Pazarlama cümlesi değil, malzemenin fiziksel özelliklerinden gelen farklar. Her biri kum kabında karşılığı olan, ölçülebilir bir fark.
Çekirdeğin doğal gözenekliliği sıvıyı hızla çeker ve tabana inmesini geciktirir. Sıvı ne kadar hızlı hapsolursa bakterinin koku üretmek için o kadar az zamanı kalır.
Koku molekülünü yüzeyinde tutar (adsorpsiyon). Kokunun üstüne ikinci bir koku eklemez — bu, kedilerin kabı reddetme riskini de ortadan kaldırır.
Taneyi yakından görün: dökerken toz kalkmıyor, sıvıyla temasta bütün bir topak oluyor ve kürekle tek parça çıkıyor.
Instagram'da izle
Odunsu ve sert yapı kolay ufalanmaz. Kristal silika içermez; astımlı kedi veya alerjik birey olan evlerde önemli bir fark.
Pati konforunda belirleyici olan sertlik değil köşe yapısıdır. Sert ama yuvarlatılmış tane, yumuşak ama köşeli taneden daha rahattır.
Ürünlerimiz
Ayvalık'taki tesiste paketlenir, aradaki halka olmadan size gelir. Çoklu paketlerde litre başına fiyat belirgin şekilde düşer; her kartta bu rakamı açıkça yazıyoruz.
Tek paket alan çoğunluğun tercihi; ilk denemede en sık seçilen dört ürün.
Zeytin çekirdeği8 litre
€10,47
€0,57 kazanç
€9,90 €1,24 / litre
Zeytin çekirdeği7,5 litre
€8,17
€0,27 kazanç
€7,90 €1,05 / litre
Çam pelet5 kg
€4,09
€0,19 kazanç
€3,90 €0,78 / kg
Zeytin çekirdeği16 litre
€19,80
€1,90 kazanç
€17,90 €1,12 / litre
İndirim oranı en yüksek çoklu paketler. Litre başına fiyat burada en düşük seviyede.
Zeytin çekirdeği32 litre
€38,26
€7,36 kazanç
€30,90 €0,97 / litre
Zeytin çekirdeği30 litre
€32,19
€6,29 kazanç
€25,90 €0,86 / litre
Zeytin çekirdeği24 litre
€28,25
€4,35 kazanç
€23,90 €1,00 / litre
Zeytin çekirdeği22,5 litre
€23,61
€3,71 kazanç
€19,90 €0,88 / litre
Bir kedi için bir aydan uzun süre yeten, stok yapmaya değer paketler.
Zeytin çekirdeği15 litre
€16,51
€1,61 kazanç
€14,90 €0,99 / litre
Çam pelet10 kg
€8,30
€0,40 kazanç
€7,90 €0,79 / kg
Çam pelet15 kg
€12,05
€1,15 kazanç
€10,90 €0,73 / kg
Çam pelet20 kg
€15,36
€1,46 kazanç
€13,90 €0,70 / kg
Kronometreli test
Mekanizma
Kum kabındaki keskin koku kumdan gelmez. İdrardaki üre, ortamdaki bakterilerin ürettiği üreaz enzimiyle parçalanır ve amonyak açığa çıkar. Yani koku, atık bekledikçe doğar.
Bakterinin ulaşabileceği serbest sıvı azalır.
Açığa çıkan koku bileşikleri gözenekli yüzeye tutunur.
Atık kaptan çıkınca üretim de durur.
Karşılaştırma
Her ürünün güçlü ve zayıf yanı vardır. Kararı kolaylaştırmak için ikisini de yazdık — kendi açığımız dâhil.
Değerler kum türlerinin genel davranışını anlatır; her markanın formülü farklılık gösterebilir.
Ayrıntılı karşılaştırma tablosu
Ayvalık
Ayvalık'ta zeytin bir tarım ürününden fazlası. Her hasat sonrası presten geriye büyük miktarda çekirdek kalıyor — değerlendirilmediğinde atık, değerlendirildiğinde kaynak.
Yağ alınır, pirina ve çekirdek ortaya çıkar.
Çekirdek posadan ayrılır, nemi alınır.
Tane boyutu ayarlanır, toz elenir.
Bir bölüm aktif karbona dönüşür.
Bu, döngüsel ekonominin gündelik bir örneği: kum kabınıza koyduğunuz her litre bir maden ocağından değil, bir zeytin presinden geliyor.
Sürecin tamamıKullanım
Ürün kadar rutin de belirleyici. Bu dört adım, koku şikâyetlerinin büyük kısmını ortadan kaldırır.
Adım 01
Kaba 5-7 cm kum serin. Kedi kazdığında tabanı görmemeli; sığ kum sıvıyı tabanda bırakır.
Adım 02
Sabah ve akşam. Koku kontrolünde tek başına en belirleyici alışkanlık budur.
Adım 03
Alınan topakların yerine kum ekleyip 5-7 cm seviyesini koruyun.
Adım 04
Kabı boşaltıp sıcak su ve kokusuz sabunla yıkayın, iyice kurutun, taze kum koyun.
Bilgi merkezi
Ürün satmadan önce doğru bilgiyi paylaşıyoruz: 103 rehber, sekiz konu başlığında, tamamı ücretsiz.
Sıkça sorulan sorular
Ürünü satın almadan önce en çok sorulan sorular ve dürüst cevapları.
Zeytinyağı üretiminden geriye kalan zeytin çekirdeğinin kurutulup öğütülmesi ve elenmesiyle üretilen bitkisel kedi kumudur. Aktif karbonlu ürünlerde çekirdeğin bir bölümü karbonlaştırılarak koku kontrolü güçlendirilir. Yeni bir hammadde talebi doğurmaz; zaten ortaya çıkmış bir yan ürünü değerlendirir.
Aktif karbon, koku moleküllerini gözenekli yüzeyinde tutar; buna adsorpsiyon denir. Parfüm gibi kokunun üstünü örtmez, molekülü ortamdan alır. Ancak dürüst olalım: hiçbir kum kokuyu sıfırlamaz. Günde iki kez kürekleme yapılmayan bir kapta hiçbir ürün yeterli olmaz.
Evet. Sıvıyla temas ettiğinde topak oluşturur ve kürekle bütün hâlde alınır. Topağın dağılmaması önemlidir: dağılan topakta temiz kum da atılır, tüketim artar.
“Tozsuz” ifadesi, kumun normal kullanımda görünür toz bulutu oluşturmaması anlamında kullanılır; hiçbir dökme malzeme laboratuvar ölçeğinde %100 partikülsüz değildir. Sert ve elenmiş tane yapısı sayesinde ince kil kumlara göre belirgin şekilde az toz üretir. Gerçek testi paketi açıp kaba dökerken yaparsınız.
Her başlıkta değil. Bentonit daha hızlı ve daha sert topaklanır, litre fiyatı daha düşüktür. Zeytin çekirdeği ise daha hafif, daha az tozlu, parfümsüz ve biyobozunurdur. Hangisinin doğru olduğu önceliğinize bağlıdır.
Kedi sayısı, kap sayısı ve temizlik alışkanlığına göre değişir. Doğru karşılaştırma birimi litre fiyatı değil gündür: paketi açtığınız ve bittiği tarihi not edin, paket fiyatını gün sayısına bölün.
5-7 cm derinlik çoğu kedi için uygundur. Az kum, sıvının tabana inmesine ve orada kokmasına yol açar; tasarruf değil israftır.
Geçişi 5-7 güne yayın: her gün yeni kumun oranını biraz artırın. Ani değişim, kedinin kabı reddetmesine yol açabilir.
İlk aylarda yavrular ağzına kum alabildiği için topaklanmayan kumlar önerilir. Ağza alma davranışı geçtikten sonra, genellikle 4-6 aylıkken geçilebilir.
Kimyasal katkı, parfüm ve renklendirici içermez; normal kullanımda zarar vermesi beklenmez. Yine de her kumda olduğu gibi büyük miktarda yutulması uygun değildir. Kediniz düzenli olarak kum yiyorsa bu ayrı bir konudur ve veteriner değerlendirmesi gerektirir.
Bitkisel bir kum olsa da tesisat ve arıtma açısından önerilmez. Ağzı kapalı poşetle evsel çöpe atmak doğru yöntemdir.
Kuru, serin ve doğrudan güneş almayan bir yerde, paketin ağzı kapalı olarak. Nem, emiciliği düşüren birinci etkendir; banyo ve kapalı balkon uygun değildir.
Kullanıcı deneyimleri
Kullananların en çok konuştuğu altı başlık ve her birinin arkasındaki pratik açıklama.
Zeytin çekirdekli kedi kumu kokuyu parfümle örtmez; aktif karbon koku molekülünü gözeneğinde tutar. Günde iki kez küreklenen kapta fark ilk haftada belli olur, ihmal edilen kapta hiçbir kum yetmez.
Koku nasıl kontrol ediliyor?Elenmiş ve sert tane yapısı sayesinde zeytin çekirdekli kedi kumu, ince kil kumlara göre belirgin biçimde az toz kaldırır. Gerçek testi paketi kaba boşaltırken yaparsınız: havada bulut kalmamalı.
Toz oranı karşılaştırmasıSıvıyla temas eden zeytin çekirdekli kedi kumu bütün hâlde alınan topak yapar. Topak dağılmadığı için her küreklemede temiz kum çöpe gitmez; paketin kaç gün dayandığı litre fiyatından doğru ölçüdür.
Topaklanma performansıKediler koku ve tane değişimine hassastır. Zeytin çekirdekli kedi kumuna geçerken eski kumla karıştırıp oranı yedi güne yayarak artırmak, ret riskini düşüren en pratik yöntem olarak öne çıkıyor.
7 günlük alıştırma planıKedi sayısı arttıkça belirleyici olan kabın dolma hızı değil, kokunun birikme hızı. Yaygın öneri kedi sayısının bir fazlası kadar kap; tüketim planı da buna göre yapılmalı.
Kaç kedi, kaç kap?İlk aylarda yavrular ağzına kum alabildiği için topaklanmayan kumlar öneriliyor. Bu davranış geçtikten sonra, genellikle 4-6 aylıkken zeytin çekirdekli kuma geçiliyor.
Yavruya hangi kum?E-bülten
Kaydınız alındı. Yeni rehber yayınlandığında ilk siz haberdar olacaksınız.
Sepetinizin ve oturumunuzun çalışması için zorunlu çerezleri kullanıyoruz. Favoriler, analiz ve kampanya ölçümü için olanları yalnızca onayınızla açarız. Çerez politikası